Evenemang & utställningar
Gaaltije är en unik arena för samisk konst, kultur och kunskap. Vi är en återkommande arrangör av konstutställningar, musikarrangemang, föreläsningar, festivaler, kurser, m.m. Vår ambition är att erbjuda det samiska folket en kulturell samlingsplats såväl som andra en källa till ny kunskap om det samiska samhället och kulturen. Se till att hålla dig uppdaterad om kommande evenemang!
Gïelevåhkoe – Samisk språkvecka

18 oktober 2026 kl 08:00 – 24 oktober 2026 kl 17:00
Daesnie programmem gïelevåhkose Staaresne gaavnh!
Här hittar du programmet för den samiska språkveckan i Staare!
Sámi štand up!
Måndag 19 okobert kl. 19.00
Norra Station Cafe (Prästgatan 40)
Biljetter bokar du via nortic.se. Förköp 100 kr. Köp vid dörren: 150 kr. Läs mer här!
Välkommen till en kväll med samisk standup på Norra Station i Östersund! På scen möter du komikerna Ánte Siri och Åse Kathrin Voulab tillsammans med gäster.
Norra Stations à la carte är öppen för kvällens publik kl. 17.00–21.00.
Samiskt Scenkonstspår är ett samarbete mellan Gaaltije Saemien Museume, Östersunds kommun, Riksteatern Jämtland Härjedalen, Region Jämtland Härjedalen och Estrad Norr med syftet att lyfta samiska scenkonstnärer, samisk scenkonst och samiska frågor.
Saetniesvoeth tjeahpoen tjïrrh / Sanningar genom konsten
Gaskeuniversitete – Mittuniversitetet, vardagar kl. 10-16
Gaaltije Saemien Museume, vardagar kl 12-17 (lördag 24 oktober, kl 12-15.30)
Stora kyrkan i Östersund, se öppettider här
Med anledning av Sanningskommissionen för det samiska folket breder konstutställningen Saetniesvoeth tjeahpoen tjïrrh / Sanningar genom konsten / Art & Truth-Telling ut sig över Staare denna höst.
Utställning i universitetsbiblioteket på Gaskeuniversiteete med teckningar och videoverk av Mats Jonsson ”Vi som går efter” och Sissel M Bergh ”Bissie baektie” (Bakom kulissen).
Konstinstallation av Monical L Edmondson ”As Strong As Fragile” i Stora kyrkan.
Utställning på Gaaltije Saemien Museume med verk av konstnärerna Avant Joik (Matti Aikio, Katarina Barruk och Maja Solveig Kjelstrup Ratkje), Niklas Blindh, Mats Jonsson, Per Elof Nilsson Ricklund, Lisa Nyberg, Birgitta Ricklund och Risfjells Sameslöjd (Doris Risfjell och Sven-Åke Risfjell) & Johanna Minde.
Saajve – mellan världar
Gaaltije Saemien Museume, vardagar kl 12-17 (lördag 24 oktober, kl 12-15.30)
I utställningen Saajve – mellan världar får vi följa den kreativa processen där en miljö för barn växer fram, rotad i samiska kunskapstraditioner, språk och berättelser. Vougas studio (Joar Nango och Eystein Talleraas) har tillsammans med båtbyggaren Arne Terje Sæter, hantverkaren Tobias Aputsiaq Prytz, författaren Johan Sandberg McGuinne och ljudkonstnären Anders Rimpi skapat en lekfull och lärande plats i förskolans utemiljö. Här finns ljudverk och lekskulpturer som sovkemefealloe/gungbräda och en tjovnegåetie/koja, tillsammans med en samisk boplats gåetie/kåta och en njalle, som fungerar som samlingsplats för barn och pedagoger på förskolan Storfjället.
Saemien gïelh Jamtlin saemien vuesiehti mesne – Samiska röster i Jamtlis samiska basutställning – AAJEGE
Onsdag kl. 11-20.30 och torsdag-söndag kl. 11-17
Jamtli, Museiplan 2
Välkommen till Jamtlis samiska utställning som berättar om de renskötande samernas liv i förindustriell tid. Följ med på en vandring i renens spår, från vår till vinter. På vägen möter du föremål och hantverk och får se hur varje del av renen togs tillvara.
I kåtan kan du slå dig ned en stund och lyssna på ett samiskt levnadsöde på svenska och samiska samt höra samisk jojk. Gå sedan in under stjärnhimlen inne i fjället och njut av bildspelet med den samiska fotografen Nils Thomassons vackra fotografier av samernas liv i början av 1900-talet. Denna fotografiska samling hör till en av Jamtlis främsta sevärdheter.
I Låt- och språkstationen inne i utställningen Lust och fägring ges ytterligare möjlighet att lyssna till jojk och en samisk berättelse som även finns översatt till svenska.
Filmvisning: Baajh vaeride årrodh! Låt fjällen leva! Let the mountains live!
Onsdag 21 oktober kl. 19.00
Folkets Bio Regina
En dokumentär som skildrar den existentiella konflikten mellan samiska familjer på Fosen i Trondheimsfjorden och utbyggnaden av Europas största vindkraftspark – en process där den norska staten gjort sig skyldig till brott mot de mänskliga rättigheterna.
Filmpool bjuder på gratis visning på Folkets Bio Regina. Biljett reserveras genom att mejla film@regionjh.se.
Saemien laavadahke
Lördag 24 oktober, kl. 12.30–15.30
Gaaltije Saemien Museume, Köpmangatan 58
Buerie båeteme Saemien laavadahkese! Välkommen till samisk lördag!
En lördag i månaden träffas vi på Gaaltije för att fika, umgås, ta med vår slöjd och prata samiska tillsammans. Du behöver inte kunna samiska för att delta – kom som du är och var med utifrån dina förutsättningar.
Saemien laavadahke är ett samarbete mellan Staaren Siebrie – Östersunds sameförening, Staaren tjïelte – Östersunds kommun och Gaaltije Saemien Museume.
Gïelebiesie – Språkbad
Måndag kl. 10-16, tisdag kl. 10-20 och onsdag kl. 10-16
Jämtlands läns arkiv, Arkivvägen 1
Lyssna till samiska intervjuer och inspelningar av och med John Paul Persson och Sakka Nejne.
Giehpes åasa / Bokrea i Gaaltijes butik
Måndag-fredag kl. 12-17
Fynda böcker på samiska till bra priser!
Vuesiehtimmie – Utställning av böcker
Staaren gærjagåetie / Östersunds bibliotek (se här för öppettider och adress)
Utställning av böcker på de samiska språken och med samiskt tema hela veckan. Kom och låna och läs.


