Evenemang & utställningar

Gaaltije är en unik arena för samisk konst, kultur och kunskap. Vi är en återkommande arrangör av konstutställningar, musikarrangemang, föreläsningar, festivaler, kurser, m.m. Vår ambition är att erbjuda det samiska folket en kulturell samlingsplats såväl som andra en källa till ny kunskap om det samiska samhället och kulturen. Se till att hålla dig uppdaterad om kommande evenemang!

Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

SCENETJEAHPOEBIENNALE STAARE / SCENKONSTBIENNALEN I ÖSTERSUND 2025

3 juni 2025 kl 11:00 8 juni 2025 kl 17:00


Under Scenkonstbiennalen i Staare/Österund presenterar Gaaltije Saemien Museume ett program med samiska och urfolkskonstnärer i olika gränsöverskridande och konstnärliga samarbeten. Det blir en rörelse i rytm och motstånd, genom kroppens, markernas och kallkällans språk, genom myter och berättelser.

Gaaltijen Gåetie är en låavhthgåetie (tältkåta), en scen och ett tillfälligt hem för samisk och urfolksscenkonst som uppstår under Scenkonstbiennalen. Gå in på Gaaltijes hemsida för att se hela programmet som även sträcker sig in i huset och ut i staden.

En del av programmet är gratis: det som sker utomhus eller inne på Gaaltije Saemien Museume där vi visar konst- och dansfilmer av bland annat dansaren och koreografen Marika Renhuvud, och även två utställningar med konstnärerna Julia Rensberg och Niklas Blindh.

Ett biennalpass ger dig tillträde till föreställningar och program. Du köper det på Scenkonstbiennalens hemsida.

Scenkonstbiennalen är Sveriges största scenkonstfestival och innehåller föreställningar, internationella gästspel, workshops, seminarier och möjligheter till konstnärliga utbyten och samtal. Festivalen är öppen för både allmänhet och bransch och blir en mötesplats för tillresta och lokala scenkonstaktörer. Läs om hela programmet här.


Programmet med föreställningar som arrangeras av Gaaltije Saemien Museume:

Tisdag 3 juni
kl 15:30-15:50 Förinvigning på Gaaltije Saemien Museume med Ylva Gustafsson & Estrid Gustafsson-Fjellheim. (GRATIS)
kl 16:00-16:45 Rrîtm med Humans & Soil

Onsdag 4 juni
kl 16:00-16:30 Where Does The Dream Begin? Neyen Pailamilla & Aldir Polymeris
kl 17:00-17:30 Where Does The Dream Begin? Neyen Pailamilla & Aldir Polymeris

Torsdag 5 juni
kl 12:00-12:45 For the greater good med Camilla Therese Karlsen (GRATIS)
kl 16:30-17:15 For the greater good med Camilla Therese Karlsen (GRATIS)
Kl 17:30-18:30 Uangaana – det er bare meg med Najavaraq Louise Fontain

Fredag 6 juni
kl 11:00-11:45 Uangaana – det er bare meg med Najavaraq Louise Fontain
kl 15:00-15:30 I drömmarna samlas vi (Nïekedimmine gaavnedibie) med Camilla Therese Karlsen & Cecilia Persson
kl 16:00-16:30 I drömmarna samlas vi (Nïekedimmine gaavnedibie) med Camilla Therese Karlsen & Cecilia Persson
kl 17:00-18:00 Jojk, poesi & open mic! med Camilla Therese Karlsen & Cecilia Persson

Lördag 7 juni (Stortorget)
kl 15:00-15:45 THE BEAT EVOLUTION med Freestyle Phanatix & Ola Stinnerbom (GRATIS)
kl 15:45 Världsrekord i handståendedans med Ola Stinnerbom (GRATIS)

Vill du vara funktionär här på Gaaltije under Scenkonstbiennalen och assistera i programmet? Kontakta: anneli@gaaltije.se

Scenkonstbiennalen 2025 arrangeras av Scensverige i samarbete med Estrad Norr, med stöd av Östersunds kommun, Region Jämtland Härjedalen och Kulturrådet.


Bild: Cecilia Persson (foto: Banjo Media), Camilla Therese Karlsen (foto: Christiane Meyer), Najavaraq Louise Fontain, Ola Stinnerbom (foto: Per-Johan Nylund), Neyen Pailamilla (foto: Aldir Polymeris), Ylva Gustafsson och Estrid Gustafsson-Fjellheim, Marika Renhuvud (foto: Rickard Bergstedt), Freestyle Phanatix & Ola Stinnerbom, Marit-Shirin Carolasdotter (foto: Hector Palacios)